V tomto týdnu... 19. 02. 2016

jsme navštívili výstavu orchidejí a také jsme uspořádali japonské odpoledne.

Již v úterý vyrazila výprava studentů zeměpisu na výstavu orchideí, sukulentů a tropického hmyzu. To ovšem nebylo nic proti exotice, kterou jsme zažili následujícího dne. Středeční výtvarná výchova gymnazistů a multimédia ajťáků spojily síly dohromady za jediným účelem - prožít a zvěčnit “Japonské odpoledne” na naší škole! Někteří ze studentů si poprvé v životě vyzkoušeli připravit podle zaručeně originální receptury “suši”, což vůbec není označení pro syrovou rybu, ale pro speciální úpravu rýže.

Proběhly také lekce japonské kaligrafie a tradičního umění vytváření trojrozměrných sošek skládáním čtvercového listu papíru. Origami zaujalo některé z účastníků natolik, že z vlastní iniciativy rozšířili nabízený repertoár a kromě elegantních jeřábů dokázali podle návodu na Youtube vytvořit zabijácky komplikovaným skládáním i skulpturu bájného jednorožce!

Kaligrafické ztvárnění dvou symbolů “kandži” pro slunce a knihu vykouzlí štětcem a tuší domorodé označení Japonska. Milá studentka na výměnném pobytu nám názorně předvedla, čemu se všechny japonské děti učí na základní škole a opravdu se jí podařilo živě nám přiblížit atmosféru dálněvýchodní poetiky, tak odlišné od naší, evropské. Kromě zaslouženého potlesku se jí dostalo odměny i v tom, že mohla sledovat jak se jeden za druhým naši studenti snaží namalovat znaky pro název její domoviny stejně hezky jako se to povedlo jí. A na oplátku Mika převedla jména těch zvídavějších do jedné z celkem tří japonských abeced. Na víc již nezbyl čas, ale zajímavou návštěvu z dalekého Nipponu tady budeme mít ještě několik dalších týdnů.